Top

Ćmony i Smeśki – recenzja książki (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Tym razem zabieram Was na niezwykle daleką wyprawę. Polecimy daaaleeekkkooo! Na inną planetę. Mieszkają tam kosmici: czerwone – Ćmony oraz niebieskie Smeśki. Będzie to historia o miłości, o tolerancji, a także zrozumieniu innych. Poznajcie Ćmony i Smieśki.

Ćmony i Smeśki bardzo różniły się od siebie. Jedne uwielbiały kąpiele „(…) w chlupiącym blejorku” i spały w łóżkach, zaś drugie radośnie „(…) skakały po swoim spadziurku” i wieczorem chodziły spać w skalnych dziurach. Najstarsi uczyli Ćmoniątka oraz Smesiątka, by nigdy, ale to przenigdy nie spotykały się z drugą grupą.

„(…) Żanecie powtarzał jej dziadek czerwony:

Nigdy, przenigdy, ze Smeśkami się nie baw!

Na ich hecne obuwie patrzeć wprost się nie da!

Smeśki śpią w jakiś dziurach, mają wuja kangura,

będzie bieda, więc lepiej ze Smeśkami się nie baw!”

„Arturek (…) babcię miał niebieską, co kładła mu do głowy:

Nigdy, przenigdy, nie baw się z Ćmonami!

Ćmony śpią w dziwnych miejscach (zwanych przez nich łóżkami)!

Nic nie wiedzą o dziurach, chodzą w głupich fryzurach,

jeśli nie chcesz nieszczęścia, to się nie baw z Ćmonami”

Jednak wśród Ćmonów oraz Smeśków pojawiła się ta dwójka, Żaneta i Arturek, którzy na przekór wszystkim chciała lepiej się poznać.

Spędzali ze sobą wolne chwile, z czasem bardzo się  polubili, zaprzyjaźnili aż w końcu  zakochali się w sobie. Jednak i Ćmony i Smeśki nie akceptowali tego związku. Dlatego para postanawia uciec. Co będzie dalej… tego wam nie zdradzę. Sięgnijcie po książkę sami! Możecie być spokojni, bo miłość zwycięży i kosmiczna przygoda zakończy się bardzo pozytywnie. Ewentualnie, podpowiem tyle, że pojawi się coś fioletowego 🙂

Wierszowana książka, kolorowe ilustracje, wyjątkowi bohaterowie – to wszystko razem sprawia, że dzieci mają ogromna frajdę z jej czytania/słuchania. Przy okazji odrabiamy tu ważną lekcję z życia. Tolerancja, brak uprzedzeń, szacunek dla drugiej osoby, tego powinnismy uczyć nasze dzieci i rozmawiać z nimi, gdyż jedno przykre słowo, pogarda wobec człowieka o innych upodobaniach może wyrządzić wiele złego.

Ta książka z pewnością może stanowić dobrą podstawę do dalszych rozmów z najmłodszymi. Także polecamy!

Aktualną cenę książki możesz sprawdzić tu. 
No Comments

Post a Comment