Top

Kukuryku – Lekarze – recenzja gry

Pamiętasz grę Wirus i Wirus 2 – jeśli nie to więcej o grze możesz przeczytać pod tym linkiem. W tym poście chciałabym pokazać zupełnie inną grę. W końcu  na zarażaniu  świat się nie kończy ?. Tym razem podejdziemy do tematu chorób od drugiej strony… będziemy odpowiedzialnymi dyrektorami szpitala i zajmiemy się leczeniem pacjentów. Zapraszam na recenzję gry Lekarze.

Co znajdziemy w pudełku?

  • cztery plansze z łóżkami
  • 55 kart prawda/fałsz
  • koło do losowania
  • 24 karty lekarzy różnych stopni i specjalizacji
  • 30 pacjentów
  • Kostka 12-ścienna

Każdy z graczy wciela się w rolę dyrektora szpitala. Naszym zadaniem jest wyleczenie pięciu pacjentów. Jako dyrektor szpitala decydujemy o zatrudnieniu lekarzy (im wyższy numer na karcie, tym lekarz ma większe doświadczenie) oraz przyjmowaniu pacjentów. Ponadto, musimy wykazać się wiedzą z zakresu ciała ludzkiego oraz medycyny.

Przygotowanie do gry

Gracze ustawią swoją salę szpitalną przed sobą. Następnie, należy podzielić karty na trzy stosy, czyli karty lekarzy, pacjentów i karty Prawda/Fałsz. Oczywiście, każdy stosik tasujemy i kładziemy w takim miejscu, aby każdy  miał do nich dostęp.

Na każdej karcie Prawda/Fałsz – mamy po trzy zdania. Najłatwiejsze to te, oznaczone najjaśniejszym kolorem, następnie są trudne i najtrudniejsze. Przed przystąpieniem do gry, uczestnicy ustalają, że np. najmłodsi gracze odpowiadają na najłatwiejsze pytania, a dorośli na trudniejsze bądź najtrudniejsze.

No to gramy

Najmłodszy gracz rozpoczyna rozgrywkę. W swojej kolejce  kręci strzałką na tarczy i w zależności od tego, co wylosuje wykonuje następująca czynność:

  • Gdy wylosujemy lekarza – gracz sięga po kartę ze stosu z kartami lekarzy i kładzie ją blisko siebie. Co ważne, możemy zatrudnić tylko jednego lekarza z danej specjalizacji. Czyli w tym przypadku możemy mieć: laryngologa, okulistę, stomatologa, chirurga, kardiologa oraz gastrologa – max. sześć kart.

I teraz tak, jako dyrektorzy decydujemy czy chcemy zatrudnić danego lekarza, czy też nie. Jeśli nie, wtedy odkładamy kartę na spód stosu lekarzy i kolejka przechodzi na następnego gracza.

W przypadku, jeśli posiadamy już zatrudnionego lekarza z danej specjalizacji, a wylosujemy tego samego lekarza, z tym że ma większe doświadczenie (patrzymy na cyferki w rogu karty), to wtedy możemy zwolnić naszego lekarza (odkładamy kartę na spód stosu lekarzy) i zatrudniamy nowego, kładąc go w miejsce poprzedniej karty.

  • Gdy wylosujemy łóżko – bierzemy kartę ze stosu pacjentów i kładziemy ją na wolnym łóżku.

Jeśli nie będziemy mieli miejsca, by przyjąć nowego pacjenta, możemy odłożyć kartę na spód stosu kart pacjentów albo możemy dokonać wymiany pacjenta. Wtedy odkładamy swojego pacjenta na spód i przyjmujemy nowego.

  • Gdy wylosujemy strzałkę – tracimy kolejkę i gra przechodzi na kolejnego gracza.

  • Gdy wylosujemy znak zapytania – wybieramy sobie osobę, która będzie czytała stwierdzenia. Jeśli odpowiemy prawidłowo, możemy wziąć jedną kartę ze stosu pacjentów lub lekarzy. W przypadku, gdy źle odpowiemy, gra przechodzi na kolejnego uczestnika.

Leczenie pacjentów

Jeśli posiadamy kartę pacjenta oraz lekarza z odpowiednią specjalizacją (obie karty dla ułatwienia mają ten sam kolor i symbol), możemy podjąć ryzyko wyleczenia chorego. Musimy powiadomić pozostałych uczestników, że podejmujemy próbę wyleczenia pacjenta i wskazać, który to będzie. W tym przypadku nie wykonujemy ruchu kręcenia strzałką, tylko rzucamy kostką. Jeśli kostka wskaże wynik równy lub mniejszy, od tego co pokazuje karta lekarza – pacjent zostaje uleczony i należy tę kartę odwrócić (pozostaje dalej na łóżku). Jeśli wynik z kostki będzie większy niż ten podany na karcie, wtedy gra przechodzi na kolejną osobę. Podczas swojej tury, możemy wyleczyć tylko jednego pacjenta.

Przy leczeniu liczy się doświadczenie lekarza. Im będzie wyższa liczba na karcie, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent będzie zdrowy. 

Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy na swojej sali szpitalnej wyleczy pięciu pacjentów. Cała rozgrywka trwa od 15 do 25 minut.

Nasze przemyślenia

Gdy tylko wpadła w nasze łapki, bardzo nam się spodobała, a w szczególności Zuzi. Przede wszystkim urzekła nas swoją nienachalną kolorystyką oraz pięknymi ilustracjami.

Gra Lekarze nie tylko bawi, ale również poszerza wiedzę z zakresu anatomii, dzięki niej poznajemy ciekawostki medyczne, jak i również, czym zajmują się lekarze. Dodatkowo, uczy przewidywania oraz strategicznego myślenia z elementami zarządzania. Trzeba zastanowić się, czy podjąć ryzyko leczenia, czy kręcić kołem, bo np. może uda nam się zatrudnić lekarza z lepszym doświadczeniem. A może lepiej zacząć od przyjmowania pacjentów, a dopiero później lekarzy, albo na odwrót – najpierw mieć specjalistów z każdej dziedziny, a dopiero później przyjmować pacjentów. Oj, jest nad czym myśleć. Wiadomo, liczy się również łut szczęścia w kartach, ale mimo wszystko pewne ruchy można przewidzieć. A w sumie najfajniejsza sprawa to taka, że sami dla siebie jesteśmy szefami i to od nas zależy, jak potoczą się losy naszego szpitala. Także, ewentualne później zażalenia możemy mieć tylko do siebie 😉

Poza tym gra ma bardzo przystępną cenę! Także w 100 proc. POLECAMY???

Tu sprawdzisz aktualną cenę

No Comments

Post a Comment