Top

#1 Cykl książkowy: poznajemy otaczający świat

Zaczynamy pierwszy cykl książkowy. W sumie to powinnam tak zacząć od samego początku, bo książek raczej będzie nam przybywać niż ubywać… 😉 Dobrze, że człowiek w trakcie choroby jakoś się ocknął i od teraz wszystko co będzie pisane o książkach będzie nazywało się cyklem – niezależnie od tego, czy to będą książki dla Gabrysi czy Zuzi. Będą tutaj krótkie zestawienia, co nam nowego przybyło, co obecnie zawróciło głowy dziewczyn lub bardziej tematyczne, tak jak teraz. Pierwszy cykl będzie o książkach, które pomogą maluchom dowiedzieć się nieco więcej o otaczającym je świecie.

 

 

Pewnie nic nam nie zastąpi wycieczek po lesie, górach itp. Ale nie zawsze mamy czas na voyage po świecie, dlatego bardzo pomocne mogą okazać się książki. W szczególności, gdy po raz setny słyszymy „A dlaczego…?, A gdzie to można zobaczyć?”. Nie oszukujmy nie jesteśmy alfą i omegą w każdej dziedzinie (przynajmniej ja się nie czuję) i może nam się zdarzyć, że po prostu czegoś nie będziemy wiedzieć. W tych książkach nie tylko przeżyjemy przygody w najdzikszych zakątkach świata, ale dowiemy się mnóstwa interesujących rzeczy o nim. Powiem Wam, że razem z Zuzią bardzo lubimy sięgać po nasza skarbnicę wiedzy.

 

 

 

 

Atlas obrazkowy (Firma Księgarska Jacek Olesiejuk)

 

 

Pierwsza styczność Zuzi z atlasem zaczęła się od pytania „Mamo, a gdzie jest Paryż?”. Czemu akurat Paryż… No cóż Zuzia była zafascynowana główną bohaterką Felicją z filmu Balerina, która znalazła się w Paryżu by nauczyć się baletu. I tak od słowa do słowa, za pomocą tego atlasu wyjaśniłam jej,że miasto z wieżą Eiffela jest daleko stąd.

 

 

 

 

 

 

Nie są to mapy z prawdziwego prawdziwego zdarzenia, ale dla dziecka, które dopiero uczy się obcowania z mapami- idealne! Są tu zarysowane kontynenty wraz z państwami, a za pomocą rysunków zaznaczone najważniejsze stolice świata. Dodatkowo znajdziemy tu garść krótkich informacji z czego słynie dany kontynent czy państwo. Kolorowa, ciesząca oko zachęca dziecko do przeglądania kolejnych stron. Naszym zdaniem książka warta uwagi!

 

 

 

Dlaczego? – autor: Catherine Ripley (Wydawnictwo: Prószyński i S-Ka)

 

 

Ile to razy dziecko zadaje pytań „A dlaczego?”. U nas częstotliwość zależy od dnia, ale pytania „dlaczego” zaczynają być coraz poważniejsze i zwykła krótka odpowiedz już nie wystarczy. Zuzia potrzebuje znacznie więcej informacji. W dociekaniu do satysfakcjonującej odpowiedzi, na dość nietypowe pytania, może nam pomóc książka „A dlaczego?”.

 

 

 

 

 

 

Została ona podzielona na sześć rozdziałów: w kąpieli, w supermarkecie, przed snem, na dworze, w kuchni, wśród zwierząt gospodarskich. W każdym z tematów jest po kilkanaście pytań wraz z odpowiedziami. Łącznie ponad 70 pytań i to nie byle jakich – dlaczego konie śpią na stojąco, dlaczego brzoskwinia ma włoski, dlaczego burczy w brzuchy albo dlaczego podczas kąpieli marszczą się palce. Szczerze nawet jako dorosła osoba z ogromnym zaciekawieniem czytałam Zuzi kolejne odpowiedzi. A jak one wyglądają? Są napisane prostym i zrozumiałym językiem dla dziecka, co jeszcze bardziej zachęca do przejrzenia kolejnych kartek. Polecamy!

 

 

 

Fakty 100 ciekawostek dla mądrych dzieci – autor: Martineau Susan (Wydawnictwo: Smart Books)

 

 

To kolejna książeczka – skarbnica wiedzy dla dziecka. Znajdziemy tu najistotniejsze informacje z przeróżnych dziedzin: starożytność, historia, malarstwo, biologia, kosmos, technologia czy ekologia.

 

 

 

 

Dowiemy się m.in. z jakich nietypowych składników powstaje czerwona szminka, pasta do zębów czy opony. Od tej pory młoda przestała jeść czerwone cukierki ;). Książka jak najbardziej warta uwagi i godna polecania!

 

 

 

Seria Mali Odkrywcy – Kosmos i Ciało Człowieka (Wydawnictwo: Wilga)

 

 

Seria z okienkami to u nas prawdziwy hit! W książce nie dość, że znajdują się krótkie, ale treściwe informacje o naszym ciele czy o kosmosie, to jeszcze otwierając każde okienko, pod każdym z nich nie tylko ukazuje się kolejny obrazek, ale i krótkie jego objaśnienie.

 

 

 

 

 

 

Przy okazji warto wspomnieć, że książki zostały wykonane z grubego kartonu, co po pierwsze ułatwia ich oglądanie, a po drugie są prawie nie do zdarcia. W naszej biblioteczce są od mniej więcej roku, często z nich korzystamy, a mimo to nadal wyglądają jak nowe. Książeczki nie tylko do poczytania, ale również odkrywania za pomocą okienek ciekawostek związanych nie tylko z ciałem i kosmosem. Już niedługo w księgarniach pojawią się kolejne książki z tej serii: pojazdy, dinozaury i na wsi. My już wpisałyśmy na listę zakupową ;). Oczywiście polecamy!

 

 

 

 

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków – autor: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak; (Wydawnictwo: Nasza Księgarnia)

 

 

Przez moje ręce przeszło już wiele atlasów zwierząt, ale szczerze ten zapadł w mojej pamięci na dłużej. Książka do samego początku aż do samego końca jest bardzo dobrze przemyślana. Skierowana do młodszych czytelników ma zachęcić do obserwacji małych przyjaciół, które możemy spotkać w ogrodzie, w parku czy w lesie. Niestety, ogrodu własnego nie mamy, do parku czy lasu mamy kawałek drogi, ale przecież choć część z doborowego towarzystwa możemy zaprosić na nasz mały balkon. Zimą wieszamy na balustradzie kule dla ptaszków. Dzięki temu codziennie od samiutkiego rana możemy obserwować przylatujące ptaszki i porównywać je z tymi z atlasu.

 

 

 

 

Przepiękne ilustracje wykonane akwarelami i ze skrawków materiałów, czynią ten atlas wyjątkowym. Obrazki po prostu zachwycają i co najważniejsze zachęcają dzieci do wykonania własnego albumu. Obowiązkowa pozycja, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce dziecka! 🙂

No Comments

Post a Comment