Top
ilustr. Cristina Losantos

# Cykl książkowy: o dojrzewaniu

Okres dojrzewania jeszcze przed nami, ale nie oszukujmy się, czas szybko leci… ledwo się obejrzę, a moja Zuzka będzie miała już naście lat. Spokojnie… na uświadamianie córki, jeszcze mam czas. Za to moja chrześnica właśnie przekroczyła magiczną barierę i obecnie powiedzenie do niej dziecko = wielki foch i wypomnienie, że ona to już nastolatka 😉

 

 

Ostatnio przyjeżdżając do Mamy na święta chciałam sobie przypomnieć własne książki z dzieciństwa, które pomagały mi wkroczyć w okres dojrzewania. Niestety znalazłam tylko jedną, choć wiem że było ich przynajmniej dwie albo i trzy. „Staje się dorosły” pamiętacie??? Ja mam do niej sentyment…

 

 

 

 

 

 

Kiedyś nie było takiego wyboru książek, jak dziś. Bardziej trzeba było liczyć na to, że rodzice wytłumaczą. Choć w moim przypadku, moja mama jakoś sama z siebie nie chciała ze mną na te tematy rozmawiać, a ja jako dzieciak mocno się wstydziłam poruszać drażliwe kwestie. Ewentualnie w szkole na jednej z godzin wychowawczych były prowadzone zajęcia, właśnie a propos dojrzewania. Pamiętam, że Pani która je prowadziła, opowiadała w sposób przystępny dla dziecka. Przy okazji dziewczynki otrzymały niezbędnik przy pierwszej miesiączce – kilka podpasek w różnych rozmiarach i książeczkę o dojrzewaniu. Z czasem za swoje zaskórniaki kupowałam Bravo… kto czytał ten wie – to była dopiero wyrocznia dla nastolatków 😂.

 

 

Obecnie w księgarniach można spotkać całkiem interesujące książki dedykowane nastolatkom, aby wprowadzić je w wiek dojrzewania. Pokaże Wam teraz trzy moim zdaniem ciekawe propozycje dla dziewczynek, które lada chwila przekroczą magiczny wiek i co ważne, mogą pomóc w wyjaśnieniu kilku kwestii.

 

 

 

 

Numer 1 – O dojrzewaniu dla dziewczyn (autor: Brooks Felicity, Wydawnictwo Firma Księgarska Olesiejuk Spółka Z O.O. S.K.A)

 

 

W tej książce znajdziemy sporo tematów dotyczących zmian zachodzących w ciele, ale również w sferze emocjonalnej. Poruszany jest tu temat związków, zabezpieczania się, ale również alkoholu i narkotyków. Znajdziemy tu również rozdział dotyczący seksu oraz bliskości.

 

 

 

 

Po każdym rozdziale znajdziemy w punktach podsumowanie oraz rady na co zwrócić uwagę, czego unikać, a nawet niekiedy posiada także quizy, które sprawdzą wiedzę młodego człowieka, co z pewnością pozwoli usystematyzować wiedzę.

 

 

Książka treściwa, poruszająca ważne kwestie, ale patrząc z perspektywy nastolatki, bardziej by do mnie przemówiła druga propozycja (choć jest to moja osobista ocena). Jej cenę można sprawdzić tutaj.

 

 

 

 

Druga książka to „Sekrety nastolatek – ABC dojrzewania” (autor: Ewa Stompor, Anna Pietrzykowska, Wydawnictwo Literat)

 

 

Jest ona bardzo kolorowa, zawiera mnóstwo przydatnych informacji, choć nie są one tak obszernie opisane jak w poprzedniej książce. Tu tak naprawdę znajduje się kwintesencja. Przy okazji myślę, że dużą rolę odgrywają tu obrazki, które z pewnością znacznie ułatwiają zrozumienie pewnych tematów np. dotyczących tamponów, podpasek, a nawet wyboru biustonosza.

 

 

 

 

Dodatkowo nastolatka znajdzie tu informacje o tym, jak zadbać o cerę, co zrobić gdy pojawi się trądzik, a także jak sobie radzić z poceniem i jakich preparatów używać, by zlikwidować przykry zapach. Na końcu znajduje się również kalendarzyk, dzięki czemu nastolatka może przez cały czas obserwować swój cykl miesiączkowy. Moim zdaniem pozycja warta uwagi👍! Tu można sprawdzić cenę.

 

 

 

 

Numer 3 – Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki (autor: Monica Peitx, Wydawnictwo Debit)

 

 

No i czas na ostatnią książkę. Ta akurat pozycja będzie idealna dla ośmio czy dziewięciolatki, kiedy to nie zawsze jesteśmy w stanie w prosty i zrozumiały sposób przekazać wiedzę o nadchodzących zmianach w ciele, ale i nie tylko. Książka jest autorstwa Monica Peitx – pediatry endokrynologa i muszę przyznać, że do tematu podeszła rewelacyjnie.

 

 

 

 

Oprócz wiedzy teoretycznej, znajdziemy tu garść przydatnych informacji, które sprawdzą się w praktyce. A wszystko to napisane jest przystępnym językiem, dzięki czemu młoda dziewczynka, która sięgnie po lekturę, spokojnie będzie w stanie wszystko zrozumieć 🙂 Dodatkowo jest przepięknie wydana 😍 – ilustracje zostały wykonane przez Cristinę Losantos. Myślę, że za kilka lat z pewnością w pierwszej kolejności sięgniemy po tę pozycję. Tu można sprawdzić cenę książki.

 

 

Ale pamiętajmy!

 

 

Nie ma co ukrywać, książka nie załatwi za nas sprawy i jako rodzice powinniśmy ze swoimi dziećmi na temat dojrzewania rozmawiać. W sumie sama w tej sferze nie mam doświadczenia, ale wiem jedno, ja ze swoimi córkami z pewnością będę próbowała poruszać wszystkie tematy. Pewnie nie będzie to proste, ale mam kilka lat na przygotowanie się ;).

No Comments

Post a Comment