Top

Malala i jej zaczarowany ołówek

Są takie książki, które po prostu muszę mieć w naszej domowej bibliotece. Koniec kropka! I tak też było tym razem.

 

 

Znacie Malala Yousafzai? Niezwykle dzielna dziewczynka, która postanowiłą walczyć o wolność do edukacji. Używając pseudonimu Gui Makai opowiadała o życiu pod rządami Talibów. W 2012 roku, gdy Malala wracała ze szkoły została zaatakowana przez Talibów. Cudem przeżyła. I nawet ta tragiczna sytuacja, nie zatrzymała jej. Mówiła coraz głośniej, tak by usłyszał ją cały świat. W 2014 roku została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Założyła fundację Malala Fund i dalej walczy o dostęp do edukacji dla dziewcząt na całym świecie.

 

 

Książka zaczyna się magicznym pytaniem:

 

 

“Czy wierzysz w czary?”

 

 

A no właśnie, a ty wierzysz? Pamiętam, jak byłam mała, to bardzo często oglądałam „Zaczarowany Ołówek”. Okazuje się, że w Pakistanie również była taka bajka pt. “Shaka Laka Boom Boom”. Chłopiec o imieniu Sanju znalazł zaczarowany ołówek i mógł nim narysować, co tylko chciał. Na przykład, gdy był głodny rysował jedzenie, a ono pojawiało się naprawdę, albo gdy był w niebezpieczeństwie rysował policjanta.

 

 

 

 

Główna bohaterka, Malala, również bardzo marzyła o takim ołówku. Jasne, początkowo myślała o bardziej przyziemnych rzeczach np. dorysowaniu klamki w drzwiach, tak by bracia nie mogli jej przeszkadzać w pokoju czy zatrzymaniu czasu, żeby pospać nieco dłużej. Ale z czasem pojawiły się też inne życzenia. I nie dotyczyły one kolejnej zabawki czy zachcianki. Posiadając zaczarowany ołówek Malala zdała sobie sprawę, że mogłaby zrobić wiele dobrego dla innych. A o czym marzyła? Chciałaby pozbyć się brzydkiego zapachu z wysypiska śmieci, obdarować Mamę sukienkami i narysowałaby szkoły dla dzieci, w których uczyłyby się za darmo. Baa.. nawet swoim braciom narysowałaby prawdziwą piłkę.

 

 

 

 

 

 

Codziennie rano sprawdzała w szufladzie, czy i u niej pojawił się zaczarowany ołówek, ale niestety, nigdy nie pojawił się. Pewnego dnia, gdy Malala wracała do domu zauważyła, że nie wszystkie dzieci chodzą do szkoły. Wtedy jeszcze bardziej doceniła fakt, że ma ogromne szczęście, bo może uczyć się. Postanowiła, że dłużej nie czeka na zaczarowany ołówek, tylko bierze sprawy w swoje ręce. Niestety, wkrótce i Malali zabroniono chodzenia do szkoły. Pomimo zakazu, dziewczynka nie poddała się. Zaczęła pisać.

 

 

 

 

Niezwykle wzruszająca historia, pełna odwagi, determinacji, walki o swoją przyszłość, ale i nie tylko. Malala walczyła o inne dziewczynki z doliny. Jej głos stał się na tyle silny i głośny, że poznał ją cały świat.

 

 

 

 

Ona nie spoczęła na laurach, dalej działa i walczy o lepszą edukację dziewcząt na całym świecie. A wszystko zaczęło się od prowadzenia anonimowego bloga…

 

 

Autorka: Malala Yousafzai

Ilustracje: Kerascoët

Wydawnictwo Tekturka

Myślę, że książka spodoba się dzieciom w wieku 6 do nawet 10 lat.

No Comments

Post a Comment